Wing Commander N. L. Drynan, AFC, ED
SAC 1920-1923

Wing Commander Norman Livingston Drynan attended St. Andrew's College from 1920 to 1923.

He joined the Royal Canadian Air Force on July 1, 1936 and was later awarded the Air Force Cross.  

  • No.16 SFTS
  • Enlisted in Hamilton 1 July 1936.
  • Earned wings 12 February 1939. 
  • Had flown 1,400 flying hours to date (of award), 596 flying hours as instructor, 120 hours in previous six months. 
  • Retired 28 November 1944.
Air Force Cross

"This officer, as chief instructor at this school, has helped to organize and effect a new programme of combined training, which has proved of outstanding value to all aircrew.  His initiative and resourcefulness have resulted in a higher standard of personnel graduating from this school.  He is a most capable and efficient pilot whose good leadership and unfailing devotion to duty have been an example and inspiration to those serving under him."

Award effective as of 1 January 1945 as per London Gazette of that date
and AFRO 89/45 dated 19 January 1945.