Lt Colonel D. D. Carrick, OBE, Q.C., MiD
SAC 1917-1924

Lieutenant Colonel Donald D. Carrick stayed at St. Andrew’s for seven years. During his time at SAC he was a noted athlete playing almost every sport. He went on to graduate from Harvard and Osgoode Law School.

He joined the Canadian Army Active Force in 1941 and had reached the rank of Lieutenant-Colonel by June 1944. He held various legal positions culminating in the appointment of Assistant Deputy Judge Advocate General at Canadian Military Headquarters in May 1945.

Upon his return to civilian life he practiced law at Slaugh, Ferguson and Carrick and was appointed Queen's Counsel.

  • He died on February 28 1997.
  • His brother Alexander ’26 was killed in 1943.
Officer of the Order of the British Empire
"This officer was appointed to the Canadian Army in March 1941. He proceeded overseas in July of the same year. Lieutenant-Colonel Carrick was appointed Legal Officer Canadian Military Headquarters in February 1942 and later as Deputy Judge Advocate. In February 1944 he was appointed Deputy Advocate at 1 Echelon Allied Armies in Italy and was in charge of all legal officers in the station theatre of operations. In May 1945 Lieutenant-Colonel Carrick was appointed Assistant Deputy Judge Advocate General at Canadian Military Headquarters. In all these appointments this officer has given highly meritorious service as a legal officer." 

Awarded as per Canada Gazette dated 5 January 1946 and CARO/6309 dated 7 January 1946

Mention in Despatches

Awarded as per Canada Gazette and CARO/5718, both dated 26 May 1945.